„Българският литературен авангард“ е фокусирана върху модерните литературни явления в България в началото на 20 век. Експресионизъм, диаболизъм, футуризъм, имажинизъм... Знакови имена от българската литературна история творят на това поприще – Гео Милев, Антон Страшимиров, Никола Фурнаджиев, Светослав Минков, Владимир Полянов, Георги Райчев, Атанас Далчев... За пръв път националната ни литература се родее с най-добрите образци в европейската литература.
Проф. д-р Иван Сарандев (1934–2020) е един от най-добрите познавачи и тълкуватели на българската литературна класика. Автор е на повече от 20 книги, между които „Българска литература (1918–1945)“ т. 1 и 2, литературни анкети с Елисавета Багряна, Емилиян Станев и Валери Петров, „Хроника на едно приятелство“ и др. Книгата му „Йордан Йовков. Жизнен и творчески път“ е знакова и отличена с Националната литературна награда на името на писателя. Лебедовата песен на професора е двутомникът „Йордан Йовков. Летопис на неговия живот и творчество“, върху който той работи през последните години като отговорен редактор.
„Българският литературен авангард“ е фокусирана върху модерните литературни явления в България в началото на 20 век. Експресионизъм, диаболизъм, футуризъм, имажинизъм... Знакови имена от българската литературна история творят на това поприще – Гео Милев, Антон Страшимиров, Никола Фурнаджиев, Светослав Минков, Владимир Полянов, Георги Райчев, Атанас Далчев... За пръв път националната ни литература се родее с най-добрите образци в европейската литература. Като съдържание и като изказ.
„Българският литературен авангард“ легитимира това явление за съвременния читател и дава представа за естетическите търсения на модерните ни писатели в онази епоха. Книгата би представлявала интерес за студенти, преподаватели, както и за всички ревностни почитатели на литературната ни класика.